Jak ostřit, ostřicí režimy.

Mám nechat ostření na fotoaparátu nebo ostřit manuálně? Je lepší více ostřicích bodů nebo jen jeden? Stejně jako spousta začátečníků jsem si tyto otázky také kladla a měla problém s ostřením. Zbavte se neostrých snímků a zjistěte, jak funguje ostření u vaší zrcadlovky či jaký ostřicí režim vybrat. Jak u značky Nikon, tak Canon. Čtěte dál.

 

Máte dvě možnosti, jak ostřit. Buď automaticky nebo manuálně. V automatice máte na výběr z několika režimů.

Zaostřovací režimy

A) Automatický režim

1) Statické ostření

Nikon - AF-S
Canon - One shot

Vyberte si objekt, na který chcete ostřit. Pokud jste vybrali středový ostřicí bod (více o ostřicích bodech dole v části o zaostřovacích polích) a objekt není uprostřed, nevadí. I tak na něj zaostřete, namáčkněte spoušť do poloviny a držte ji stále stisknutou. Překomponujte a spoušť domáčkněte. Tuto taktiku provádějte jen v případě, když je objekt stále ve stejné vzdálenosti od vás. Fotoaparát si totiž pamatuje tu vzdálenost, při které byla spoušť zmáčknutá. Pokud fotografujete pohyblivý objekt, stále ho sledujte nebo dopředu odhadněte, jakým směrem poběží nebo pojede.

2) Kontinuální ostření

Nikon - AF-C
Canon - AI Servo

Je vhodné pro fotografování pohybujících se objektů. Při namáčknutí spouště fotoaparát stále ostří na aktuálně vybraný ostřicí bod. A to i když se objekt pohybuje směrem k vám nebo od vás.

3) Plná automatika

Nikon – AF-A
Canon – AI Focus

Fotoaparát automaticky vybere statické nebo kontinuální ostření, podle toho, zda je fotografovaný objekt na místě nebo se hýbe. Občas tento režim nefunguje úplně správně.

 

B) Manuální režim

U tohoto režimu ostříte pomocí prstence na objektivu, se kterým otáčíte doprava či doleva, dokud nezaostříte.
Jestliže váš objektiv ostřicí prstenec nemá, na manuální ostření musíte zapomenout. .

U fotoaparátů Nikon a Canon je přepínač mezi automatickým a manuálním režimem umístěn na objektivu a označen AF/MF.

Manuální ostření se vám bude hodit při fotografování na stativu. Budete-li fotografovat v živém náhledu “live view” a nebudete si jisti, zda jste zaostřili správně, objekt si na displeji přibližte a zblízka doostřete. To ale umí jen některé fotoaparáty.

Pokud jste začátečník, nejprve se naučte ostřit v automatickém režimu a manuální ostření si nechte na později.

Pokračujeme. Teď k režimům zaostřovacích polí.

 

Režimy zaostřovacích polí

Fotoaparát ostří pomocí přednastavených ostřicích bodů, které vidíte v hledáčku fotoaparátu.

Každý model fotoaparátu má jiný počet ostřicích bodů. Tento obrázek je pouze ilustrační.

1) Automatická volba zaostřovacích polí

V tomto případě necháváte výběr ostřicího bodu na fotoaparátu. Ten si většinou vybere nejbližší objekt na scéně a podle něho zaostří. To je pro vás ale nevýhoda – co když chcete ostřit na objekt v dálce nebo ve větší blízkosti?

2) Jednotlivá zaostřovací pole

Další z možností je, že si sami vyberete ostřicí bod pomocí voliče na fotoaparátu. Přístroj zaostřuje pouze na objekt ve vybraném zaostřovacím poli. U každého modelu fotoaparátu se body nastavují jinak, podívejte se do manuálu.

3) 3D tracking

Tento způsob ostření najdete pouze u Nikonu, když máte nastaven ostřicí režim AF-C nebo AF-A. Fotoaparát sám sleduje pohybující se objekt a průběžně si vybírá ostřicí bod podle toho, jak se předmět nebo postava pohybuje. Pokud objekt opustí hledáček, sundejte prst z tlačítka spouště a znovu komponujte. Nevýhodou je, že funguje pouze při dostatečném světle. Scéna musí být také kontrastní.

Je toho hodně, že? Hlavu vzhůru, už jste skoro u konce.

 

Jak poznáte, že fotoaparát už zaostřil?

U každého přístroje je to jinak. U některých fotoaparátů se po zaostření rozsvítí červené světýlko a ozve se krátké pípnutí (to se dá ale vypnout).

V jakých situacích fotoaparát nezaostří:

  • když je scéna plochá a bez kontrastu, přístroj totiž potřebuje pro zaostření nějakou hranu
  • když je objekt příliš blízko – odstupte a zkuste zaostřit znovu
  • když není dostatek světla

 

Tipy na závěr

  • určitě si vyzkoušejte všechny režimy ostření i zaostřovacích polí. Důležité je, abyste věděli, jak se fotoaparát v dané situaci chová. Pak si vyberte způsob, který vám nejvíce vyhovuje.

  • nejlepší a nejrychlejší variantou je nastavit si statický režim s prostředním ostřicím bodem. Takto fotografuji i já. Pokud jste někde v terénu, není moc času před každou scénou režimy přenastavovat. Krom toho je vždy lepší se spolehnout na sebe a mít ostření pod kontrolou. Vy přece víte, co fotografujete a co chcete mít ostré.

  • máte-li fotoaparát na stativu, použijte manuální ostřicí režim. Zaostříte si přesně kam chcete a v živém náhledu si bod přiblížíte a doostříte.

  • nenechte se zmást displejem fotoaparátu. Na displeji vypadají snímky pěkně, ostře a v počítači pak kolikrát zjistíte, že tomu tak není.

Nic si nedělejte z toho, že si domů přinesete málo ostrých fotografií. Je lepší si vytvořit od jedné scény více snímků a mít tak jistotu, že alespoň pár jich bude opravdu ostrých.

Hurá do terénu!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.