Jak fotit houby.

Někdo houby sbírá, někdo zase fotí. Já obojí, ale to druhé mě baví o trochu více. Zajímá vás, jak fotografovat houby? V článku najdete podrobný návod. Zjistěte, jak se na fotografování hub vybavit, jakou nastavit expozici, kam ostřit nebo jak komponovat. Udělejte si odpoledne čas, vyrazte do lesa a vytvořte parádní snímky. Čtěte, jak na to.

1) Na fotografování se vybavte

K základnímu vybavení nesmí chybět stativ nebo stabilizační pytlík. Uvědomte si, že budete fotografovat blízko země, takže stativ musí mít otočnou středovou tyč, abyste se dostali hodně nízko. Vhodný je i takzvaný Gorilla stativ. Jako stabilizační pytlík používám bavlněný sáček naplněný rýží, který je v uzavíratelném igelitu.

Dále potřebujete dálkovou spoušť a světlo, postačí výkonná baterka nebo čelovka. Nezapomeňte polarizační filtr, který vám odfiltruje případné odlesky. Ještě karimatku, termosku s čajem a teplé ponožky. Elán a trpělivost se vám budou hodit.

2) Vyrazte ve správný čas

Nejlepší doba pro fotografování hub je při zatažené obloze. Světlo je měkké, rozptýlené a nezpůsobuje ostré stíny. Pokud přeci jen svítí sluníčko, je lepší fotografovat brzy ráno nebo navečer. Budete-li fotografovat během slunného dne, vezměte si s sebou kus bílé čtvrtky, kterou budete při focení držet nad houbou, a tak ji zastíníte. Anebo si vyrobte odraznou desku. Jak? Obalte kus kartonu v alobalu.

Jak fotografovat houby.

3) Místo vyberte předem

Pokud rádi chodíte do lesa na procházky, vyberte si místo pro fotografování předem, ale moc neotálejte. Houby rostou rychle. Půjdete na jisto a nebudete se zdržovat hledáním. Až budete na místě, nevrhejte se hned po první houbě, kterou vidíte. Chvíli se procházejte a vyberte úlovek, který bude hoden stát se hlavním motivem na vaší fotografii.

4) Ukliďte si okolí

V lese je spousta fotografického nepořádku. V okolí houby ukliďte spadané jehličí, klacíky nebo brouky. Nezapomeňte očistit také její klobouček. Pozor, některé houby jsou jedovaté. Pokud nevíte, co je to za houbu, raději se jí nedotýkejte.

Všímejte si i toho, co je za houbou. Jsou tam větve, roští nebo klacky? Najděte si jinou. Anebo si sundejte bundu, nejlépe černou, a přikryjte s ní rušivý nepořádek za houbou. Pozadí by mělo být co nejjednodušší. Dosáhnete tak čistého snímku, na kterém nebude nic odvádět pozornost od hlavního motivu.

Jak fotit houby.

5) Zalehněte na karimatku

Fotoaparát si položte na stabilizační pytlík nebo připevněte na stativ. Roztáhněte na zem karimatku, lehněte si na ni a udělejte pohodlí. V hledáčku fotoaparátu nebo v Live view najděte ideální úhel pro fotografování svého úlovku. Majitelé fotoaparátu s výklopným displejem budou ve výhodě. 

Chcete-li zachytit atraktivní strukturu lupenů nebo rourek s nožičkou, vyfotografujte houbu v její úrovni. Pokud naopak chcete zdůraznit barevný klobouček, pořiďte snímek lehce z nadhledu. Komponujte podle zlatého řezu nebo pravidla třetin, které jsem popsala v ebooku zdarma 8 věcí, které musíte vědět, než začnete fotit.

6) Vylaďte expozici

Jestliže fotografujete kompaktem, zvolte režim Makro. U zrcadlovky vyberte v poloautomatický režim Priorita clony - Nikon A / Canon Av. Doporučuji fotografovat v Manuálním režimu expozice, tak budete mít všechna nastavení pod kontrolou. Jak na to?

- Nastavte celoplošné měření expozice se zdůrazněným středem.

- Zvolte vyvážení bílé na Zataženo. Snímek pak bude mít teplejší nádech.

- Zvolte ISO. Pamatujte, že čím vyšší ISO, tím více šumu na snímku. V lese je sice málo světla, ale jelikož máte fotoaparát stabilizovaný na stativu, použijte ISO 200, popřípadě 400.

- Potom nastavte malé clonové číslo, třeba f/2,8; f/3,5 či f/4. Záleží na typu vašeho objektivu.

- Teď sledujte expozimetr. Pro ty, kteří nevědí, co je expozimetr – je to pohyblivá čárka na stupnici dole v hledáčku. Podle expozimetru nastavte expoziční čas neboli rychlost závěrky. V momentě, kdy je čárka uprostřed, s kolečkem času již nehýbejte. Je-li scéna jasově vyvážená, měla by být expozice ideální. Pokud je snímek příliš tmavý, čas prodlužte. Je-li fotografie moc světlá, expoziční čas naopak zkraťte.

- Abyste docílili rozostřeného pozadí, odcloňte a fotografujte s velkou ohniskovou vzdáleností. To znamená, že objektivem co nejvíce zazoomujete. Opět záleží na vašem objektivu. Například na ohniskovou vzdálenost 55 mm nebo 105 mm. Případně i 200 mm, ale to už si budete muset lehnout od houby něco dál.

Jak fotit houby.

7) Zabraňte rozmazání snímku

Při zmáčknutí spouště dochází k otřesům přístroje. Jelikož budete pracovat s delšími časy, mohlo by dojít k rozmazání snímku, i když máte přístroj připevněný na stativu. Vypněte stabilizátor. Má-li jej váš objektiv, přepínač najdete na něm. Použijte dálkovou spoušť. Pokud ji nemáte, nastavte u fotoaparátu alespoň samospoušť.

8) Hlídejte si, kam ostříte

Při fotografování makra a detailů je nejlepší variantou ostřit manuálně. Houba vám nikam neuteče. Máte tedy dostatek času manuálně zaostřit přesně tam, kam chcete. Ostřicí prstenec najdete na objektivu. Pokud si na manuální ostření netroufnete, ostřete jen s jedním ostřicím bodem na hranu kloboučku, anebo na strukturu lupenů či rourek pod ním. Více o ostření se dozvíte v článku Jak ostřit při fotografování krajiny, detailů a lidí.

Vytvořte více snímků od jedné scény. Nenechte se zmást displejem fotoaparátu, na kterém vždy vše vypadá pěkně. Zvláště u snímků detailů až v počítači zjistíte, zda je snímek opravdu ostrý.

9) Buďte kreativní a na houbu si posviťte

Odlište své snímky od průměrných. Pomocí světla baterky nebo čelovky houbu nasviťte. Díky tomu krásně vynikne a bude přímo zářit. Největšího efektu dosáhnete při stmívání, když je v lese skoro tma. 

Fajnšmekři mohou použít barevná světla, například modré. Pokud použijete různá světla, musíte změnit vyvážení bílé barvy podle světelného zdroje, který použijete.

10) Soustřeďte se 

Možná si okolní houbaři budou myslet, že jste se zbláznili, když vás uvidí válet se s foťákem na zemi. Nevšímejte si jich, soustřeďte se na fotografování.

Na závěr ještě jedna poslední rada, anebo spíše prosba – mějte úctu k přírodě a buďte k ní při fotografování ohleduplní. Odpadky a obaly od svačiny si odneste s sebou. Houby neničte a nešlapejte na ně. Pamatujte, že některé jsou i chráněné.

Věřím, že vám těchto 10 rad pomůže ke skvělým snímkům. Přeji pohodové focení a nezapomeňte si užít atmosféru lesa! 

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.