Jak fotit v lese.

Představte si, že si vás najala lesní cestovka. Máte jí dodat super skvělou foto práci pro katalog, z níž bude čišet lesní atmoška, svěžest, čerstvost, barvy lesu vlastní a vyvolání touhy u klientů “Joooo, tsybrďo! Tam chci jet! Hned!” Vyrazte do přírody a vyfoťte svěžest lesa. Zjistěte, kterých lesních motivů si všímat, jak nastavit fotoaparát a další kreativní tipy pro lesní snímky.

Čistý snímek bez balastu

Fotografovat les je velmi těžké, zvlášť když chcete dosáhnout čistého snímku bez balastu. Všude je spousta nepořádku, poházené větve, kmeny, křivé stromy, roští. Proto si vyberte místo bez křivých kmenů stromů a nevzhledného roští.

Je lepší fotografovat ráno nebo večer?

Do lesa vyrazte brzy ráno. Nejlépe, když předchozí den a noc pršelo. Tak budou listy a lesní rostlinky krásně orosené a svěží. Je jedno, zda je zataženo či svítí sluníčko. Ranní boční sluneční paprsky však dokážou krásně prosvítat mezi stromy.

Prosvítající paprsky mezi stromy v lese.

Hledejte motivy

Najděte místo, které je ve stínu, popřípadě lehce nasvícené sluníčkem. V podmáčených částech lesa je vegetace mnohem pestřejší. Dívejte se kolem sebe a fotografujte například:

  • trojlístky, čtyřlístky, přesličky, lesní květiny nebo zajímavě obrostlý pařez

Lesní zátiší, přeslička.

Kapradí.

  • kapky rosy, která ulpěla na větvích. Když přepnete do manuálního ostřícího režimu, můžete kapičky rozostřit jako na snímku vpravo níže.

Kapky rosy.

  • listy stromů

Listy stromů.

  • mech, borůvky, pavučiny nebo právě vyrostlou borovičku

Scénu si ukliďte

Před zmáčknutím spouště ukliďte na scéně nepořádek. Odeberte klacíky, uschlé jehličí, listy. Rušily by od hlavního motivu.

Jaký zvolit objektiv k fotografování v lese?

K fotografování lesa jako celku využijete širokoúhlý objektiv. Postačí vám však také standardní zoom objektiv. K fotografování detailů používám objektiv Nikon s pevnou ohniskovou vzdáleností 50mm/1.4

Nastavení fotoaparátu

Expoziční režim

Pokud máte kompaktní fotoaparát, detaily fotografujte v režimu Makro a lesní scénu v režimu Krajina. Vlastníte-li zrcadlovku nebo jiný fotoaparát s možností poloautomatických režimů, fotografujte v režimu Priorita clony. Zkušenější mohou využít Manuální režim.

ISO

Prosvítá-li sluníčko skrz stromy, nastavte ISO 100. Pokud je v lese málo světla, začněte s ISO 200 či 400. Osobně se snažím používat maximálně ISO 400, protože při vyšších hodnotách vzniká na fotografii viditelný šum. Záleží na kvalitě vašeho fotoaparátu, konkrétně snímače. Třeba ten váš zvládne vyšší ISO bez problému.

Clona a čas

Když fotografujete les jako celek, nastavte clonu f/8. Při pořizování snímků detailů nastavte co nejnižší clonu, například f/2,8 a zazoomujte, aby jste dosáhli rozostřeného pozadí. Fotíte-li v režimu Priorita clony, expoziční čas za váš dopočítá fotoaparát. V Manuálním režimu dorovnejte čas podle expozimetru.

Jestliže část fotografované scény silně osvětluje sluneční paprsek nebo fotíte-li v protisvětle, snímek podexponujte o 1 EV či 2 EV, aby nedošlo k přepalům světlých míst. Tmavá místa pak zesvětlete v programu na úpravu fotografií.

Nezapomeňte na polarizák

Polarizační filtr vám odfiltruje případné odlesky na listech rostlin, stromů a dodá barvám sytost. Více o polarizačním filtru se dozvíte v článku Polarizační filtr – odstraňte odlesky a zvýrazněte barvy.

Přibalte rozprašovač

Pokud nestihnete ranní rosu, vezměte si s sebou rozprašovač a scénu si před fotografováním postříkejte vodou. V podmáčených částech lesa počítejte s tím, že se namočíte, takže se podle toho i oblékněte.

Buďte kreativní

Najděte ve skříni igráčky! Vezměte s sebou do lesa děti a vymyslete spolu originální záběr. Inspirujte se fotografií lesních zahradníků od MaKa.

Práce lesních zahradníků od MaKa.

Divočina volá. Hurá do lesa!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.