Zima pod Ještědem.

Nastává zimní foto čas. Období, kdy můžete vytvořit skvělé snímky, ale také poškodit fotoaparát. Víte, jak fotografovat v třeskuté zimě? Zjistěte, jak se připravit před fotografováním ve sněhu, mrazu i na jakých portálech najdete spolehlivé předpovědi počasí. V článku se dozvíte, jak v zimě ochránit fotoaparát a jak exponovat, aby byl sníh krásně bílý.

Než vyrazíte, zjistěte si aktuální počasí

Než se vydáte fotografovat, mrkněte na předpověď počasí. Třeba na stránky Českého hydrometeorologického ústavu nebo norského portálu Yr.no. Považuji je za nejvěrohodnější.

Pro krátkodobou předpověď se vám může hodit model Aladin, který vypočítává vývoj počasí na několik hodin dopředu. Na webové stránce nahoře na liště si vyberte, co vás zajímá.

Přemýšlíte, kam vyrazit a nevíte, jaké je tam aktuální počasí? Podívejte se na webové kamery ČHMÚ. V přehledu webových kamer najdete spoustu míst České republiky. Na kamerách je vidět obloha a výhled do krajiny. Snadno tak zjistíte, zda na místě, kam plánujete vyrazit, je aktuálně inverze nebo sněží. Na stránkách Holidayinfo naleznete webové kamery u sjezdových tratí a lanovek.

Zimní Krkonoše. 

Před fotografováním v mrazu se pořádně připravte

Než vyrazíte fotografovat mrazivou zimní krajinu, dobijte si na maximum baterii k fotoaparátu. V zimě, hlavně v mrazu, se baterie vybíjí mnohem rychleji. Pokud vám už v baterii moc energie nezbývá, vyndejte ji z fotoaparátu a dejte si ji do náprsní kapsy u košile či svetru. Tím, že bude v teple, vydrží o něco déle.

Na focení si vezměte mikroutěrku na otření čočky objektivu. Bude se vám hodit ve chvíli, když budete přecházet z venku do místnosti. Když totiž dojde k náhlé změně teploty, čočka se zamlží. Ale jen když přejdete ze zimy do tepla, ne opačně.

Pokud vyrážíte někam dál, ujistěte se, že máte nabitý mobilní telefon. Nezapomeňte rukavice.

Zamrzlé plody.

Ochraňte správně fotoaparát před sněhem a vlhkem

Sníh

Jsou-li teploty nad nulou, sníh se mění při dopadu na vodu, která se dostane dovnitř fotoaparátu (nemáte-li vodotěsný). A to je problém hlavně při hustém sněžení.

V obchodech s fotopříslušenstvím seženete různé ochranné pomůcky, například speciální protidešťové obaly, které ochrání fotoaparát i proti sněhu. Pokud nechcete investovat do speciálních obalů, připevněte gumičkou či papírovou lepicí páskou na konci objektivu mikrotenový sáček bez dna. Máte-li objektiv typu zoom, sáček musí být dostatečně dlouhý, aby pokryl celou délku vysunutého objektivu.

Přední čočku objektivu chraňte při sněžení sluneční clonou, popřípadě dlaní ruky.

Buďte také opatrní při náhlé změně teploty. Půjdete-li se zahřát do vyhřáté horské chaty, dejte venku, ještě před vstupem dovnitř, fotoaparát do brašny.

Rozhledna Kopanina v zimním kabátě.

Vlhkost

Jedním z největších problémů při fotografování v chladném a vlhkém počasí je kondenzace vody. Ke kondenzaci dochází, když přinesete fotoaparát ze suchých nízkých venkovních teplot do teplého a relativně vlhkého prostředí ve vozidle nebo doma. Vnější povrch fotoaparátu a jeho vnitřní části se orosí, objektiv se zamlží.

Proto při přechodu z venku do místnosti nevyndávejte hned přístroj z brašny. Nechte jej v brašně alespoň 1-2 hodiny, třeba v chladnější části domu. Jakmile se přístroj zahřeje na pokojovou teplotu, můžete jej vyndat.

Zimní Sněžka.

Exponujte tak, aby byl sníh na snímku krásně bílý

Při fotografování zimních scén odrážejí bílé plochy více světla. Systém měření expozice ve fotoaparátu vyhodnotí bílé plochy jako povrch s vyšším jasem. Přístroj při automatickém nastavení expozice zprůměruje hodnoty na neutrální šedou = 18% černou, a snímek podexponuje (ztmaví). Proto je potom sníh šedý. Čím více bílých míst, tím větší podexpozice.

V zasněžených Krkonoších.

Jak správně nastavit fotoaparát

Při focení v automatickém nebo poloautomatickém expozičním režimu:

a) fotografujete-li v plné automatice, použijte scénický režim Sníh. Tedy pokud jej váš fotoaparát nabízí.
b) v Prioritě clony nastavte podle množství bílých ploch korekci expozice +0,5 až +1,5 EV

Při fotografování v manuálním expozičním režimu:

Budete-li fotografovat zasněženou krajinu (s velkým poměrem bílých ploch) v manuálním režimu, držte čárku expozimetru v zóně přeexpozice. Chcete-li snímek zesvětlit – přeexponovat , odcloňte nebo nastavte pomalejší čas. Uvidíte, jak se čárka posune – u Nikonu doleva, u Canonu doprava.

Jak to na polích a lukách vypadá brzy ráno, když je 18 stupňů pod nulou a svítá? Podívejte se na fotografie ze zimního rána v Českém ráji a na 17 způsobů, jak v mrazivém jitru fotit.

Přeji parádní zimní snímky!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.