Canal Grande v Benátkách během modré hodiny.

Zajímavé světlo je pro úspěch fotografie klíčové. Znáte modrou hodinu? Zjistěte, co modrá hodina znamená, kdy začíná a co k fotografování v této době potřebujete. Jaké scenérie fotografovat během modré hodiny a na co si dát pozor? Využijte světlo před svítáním či za soumraku a vytvořte tajuplné záběry architektury, města i krajiny.

 Fotit během zlaté hodiny už asi ovládáte, ale jak fotografovat to v průběhu modré hodinky?

Co je modrá hodina

Modrá hodina pochází z francouzského výrazu L’heure Bleue, který znamená dobu svítání a soumraku. Je to zhruba hodina po západu nebo před východem slunce, kdy už, anebo ještě, není denní světlo, ale ani úplná tma. Obloha bývá tmavě modrá, pouliční osvětlení už, anebo ještě, svítí.

Benátky během modré hodiny.

Jak dlouho modrá hodinka trvá a kdy přesně začíná

Délka modré hodiny závisí na geografické poloze a ročním období. Třeba na Středním východě trvá moment, kdy je kombinace světla nejlepší, jen 5 minut. V Čechách a v podobné zeměpisné šířce trvá okolo 20 minut. Začátek a konec modré hodinky je nejdříve 30 minut po západu či před východem slunečního kotouče. Záleží také na vašem vkusu, zda se vám více líbí tmavší nebo světlejší část modré hodiny.

Pamatujte, že pokud je obloha zatažená, může modrá hodina trvat kratší dobu, anebo nemusí být vůbec. Osobně preferuji fotografování během modré hodinky po západu slunce, protože mám na její zachycení více času a nemusím tak brzy vstávat.

Modrá hodina u kostela na Všeni.

Co fotit během modré hodiny

Fotografujte město, architekturu, mosty, ale i scenérii pláže s mořem či jezerem. Proč právě tyto scény? Před svítáním a za soumraku není tolik světla jako ve dne, tudíž budete muset nastavit delší expoziční časy.

Dlouhou expozici využijete pro zachycení světelných stop, čar vozidel. Při fotografování plážových scén zase pomalá rychlost závěrky „protáhne“ vodu a vytvoří zasněnou atmosféru. Obloha bude mít sytou barvu.

Jak fotografovat během modré hodinky

  • Počítejte se tím, že už bude na „focení z ruky“ málo světla, tudíž si přibalte stativ. Pokud stativ nemáte, fotoaparát dejte na stativ nebo jej položte na zem, lavičku či horní plochu zdi.

  • Máte-li dálkovou spoušť, bude se vám hodit. Pokud dálkovou spoušť nemáte, fotografujte na samospoušť, pro eliminaci rozmazání snímku během zmáčknutí spouště.

  • Stoupněte si na bezpečné místo, ze kterého bude zajímavý pohled. Nestoupejte si přímo pod zdroj jasného světla, třeba pod lampu.

  • Podívejte se do hledáčku a zarámujte vybranou scénu. Ujistěte se, že je horizont rovně.

  • Seřiďte nastavení expozice podle oblohy, tak aby měla tmavě modrou barvu. Ostatní prvky, jako třeba architektura či stromy, budou tvořit černé siluety - tedy pokud nebudou rozsvícená světla v oknech domů. S ISO začněte na hodnotě 200-400, nastavte clonu f/8-11. Rychlost závěrky by se měla pohybovat okolo 1-5 sec.

  • Vytvořte několik zkušebních snímků a expozici případně upravte. Pokud je na scéně hodně světel, dejte pozor, aby nebyla přeexponovaná, neboli přesvětlená či přepálená. Vždy je lepší snímek záměrně mírně podexponovat o 1 EV, případně 2 EV, a zesvětlit jej až v počítači. Mějte na paměti, že LCD displej fotoaparátu není příliš přesný. Fotografujete-li do formátu RAW, budete pak mít při úpravě fotografie na počítači větší flexibilitu a nepřijdete o její kvalitu. 

Modrá hodinka na San Marco, Benátky.

Preferuji nízké ISO, které se pohybuje mezi 100-200. Zbytek nechávám na rychlosti závěrky, která se pohybuje od pěti sekund po jednu minutu, v závislosti na popředí a další prvky na scéně. Během modré hodiny dávám přednost focení v manuálním režimu, protože tak mohu ovládat všechny parametry expozice. Pokud fotím bez stativu jen “z ruky”, tak při cloně f/8 nastavuji ISO 800-1600. Hlídám si čas závěrky, aby nebyl delší než 1/30 sec.

Tip: Svítících světel pouličních lamp ve tvaru hvězdičky docílíte nastavením vysoké clony, například f/22.

Ještěd během modré hodiny.

Tmavomodré fotografie Lucie Debelkové

Modrá hodina je oblíbeným tématem cestovatelky a fotografky Lucie Debelkové. Lucie říká: *„Baví mě fotografovat místa poutavým a barevným způsobem. Snažím se být na správném místě ve správný čas, abych dokázala zachytit ty úžasné barvy, které trvají jen asi 20 minut.“

Inspirujte se Lucčinými fotografiemi:

Lucie Debelková - Itálie.
Itálie. Canon EOS 5D Mark II; Objektiv: EF17-40mm f/4L USM; Ohnisková vzdálenost: 19 mm; Clona: f/7,1; Expoziční čas:: 30 s; ISO: 100.
Lucie Debelková - Malajsie.
Malajsie, Borneo. Canon EOS 5D Mark II; Objektiv: 24.00 -105 mm; Ohnisková vzdálenost: 24 mm; Clona: f/11; Expoziční čas: 32 s; ISO: 100.
Lucie Debelková - Praha.
Praha.

Více snímků najdete na webových stránkách – Lucie Debelkové.

Ať se vám focení během modré hodiny vydaří!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat a běhat. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.