Jak vybrat fotografický stativ.

Plánujete koupi stativu, ale nevíte, jaký je pro vás vhodný? Stativ na fotoaparát je důležitou součástí foto výbavy. V určitých situacích se bez něj prostě neobejdete. V jakých případech vám bude stativ pomocníkem? Které typy foto stativů existují? Zjistěte v článku, jak vybrat stativ a na co se při nákupu zaměřit.

Před výběrem stativu je dobré ujasnit si tyto dva pojmy:

Monopod = stativ s jednou nohou.

Monopod Velbon CXUP-400DX - Megapixel.cz

Monopod Velbon CXUP-400DX - Megapixel.cz

Tripod = stativ se třemi nohami.

Stativ Velbon Sherba 4430d - Megapixel.cz

Stativ Velbon Sherba 4430d - Megapixel.cz

V jakých situacích stativ využijete?

Například:

- Brzy ráno při fotografování východu slunce nebo večer při západu slunce.
- Na pořizování snímků během modré hodiny.
- Při focení detailů, například květin, hub či hmyzu.
- V makrofotografii.
- Během pořizování snímků s dlouhým expozičním časem – od 1/15 s, 1/8 s a delším. Dlouhý expoziční čas nejvíce využijete při focení vody v potoce, vodopádu nebo moře, když chcete proud vody zvýraznit či protáhnout. Dále také v případě, chcete-li vytvořit ze světel dopravních prostředků barevné světelné čáry.
- V ateliéru nebo doma, třeba při fotografování produktů a portrétů.

Jak stativ vybrat

Nejprve si promyslete, v jakých situacích budete stativ používat právě vy. Ze zkušenosti vím, že stativ vám zřejmě vydrží déle než fotoaparát. Proto na něm nešetřete, ale zároveň za něj nemusíte utratit majlant.

Co všechno by měl mít stativ na zrcadlovku a bezzrcadlovku?

1) Samostatné nastavení jednotlivých noh

Pořiďte si stativ, u kterého je možné samostatně nastavit a roznožit nohy. Vyvarujte se stativu s radiálními vzpěrami (viz obrázek), které mají zejména levné stativy. S takovým stativem nepůjde nastavit každou nohu zvlášť, což potřebujete na nerovném povrchu. A navíc nelze nohy roztáhnout příliš do šířky, například při fotografování objektů u země.

Stativ Hama - Megapixel.cz

Stativ Hama - Megapixel.cz

2) Rychloupínací destička

Vyberte stativ s rychloupínací destičkou. Fotoaparát jednoduše našroubujete na destičku a tu lehce nacvaknete do podložky stativu. Stejně lehce foťák s destičkou z podložky stativu vycvaknete. Vyhnete se tak nepraktickému šroubování foťáku přímo na stativ. Rychloupínací destička nebývá součástí hlavně menších stativů.

Rychloupínací destička.

3) Stativová hlava

Stativová hlava je nahoře na stativu. Existují dva typy stativových hlav.

Kulová hlava – pomocí kulové hlavy můžete plynule libovolně pohybovat fotoaparátem do mnoha směrů. Kulové stativové hlavy umožňují rychlejší upnutí a nastavení polohy umístěného fotoaparátu. Jsou lehčí, menší než třícestné hlavy. Snadněji se s nimi pracuje. Pro fotografování přírody nebo portrétu jsou dostačující.

Kulová hlava.

Třícestná hlava, neboli 3D hlava – umožňuje aretaci každé osy zvlášť. Jsou spolehlivé a přesné. S 3D hlavou můžete pohybovat mnoha směry, aniž musíte posunout celý stativ. To ocení milovníci makra a fotografové produktů. Třícestné hlavy jsou oproti kulovým větší, robustnější a mají větší hmotnost.

Třícestná hlava stativu Manfrotto - Megapixel.cz.

Třícestná hlava stativu Manfrotto - Megapixel.cz

Kterých dalších parametrů si při výběru stativu všímat?

Materiál

Váš dědeček možná používal ještě dřevěný stativ. Dnes je nejčastěji používaným materiálem hliník. Stativ vyrobený z hliníkových slitin s příměsí jiných kovů, neboli duralu (duraluminia) je pevný a cenově dostupný. Mezi nejznámější značky hliníkových stativů patří Velbon, Vanguard, Manfrotto, Hama i jiné.

Na trhu seženete také karbonový stativ. Karbonový stativ je lehký a tlumí dobře vibrace. Je však velmi drahý. Ceny karbonových stativů se pohybují od 5-15 tisíc korun, ale i výše. Například karbonové stativy od značky Gitzo či Manfrotto stojí od 8 do 25 tisíc. Pokud jste fotograf začátečník či hobby fotograf, bude pro vás jeho pořízení zbytečně velkou investicí.

Maximální a minimální výška stativu

Pokud často fotografujete krajinu, potřebujete stativ vyšší. Tak máte při focení ve stoje pohodlí a nemusíte se při pohledu do hledáčku hrbit. Obecně se maximální výška pohybuje kolem 150 – 170 cm. To je dostačující. Většina stativů má středový sloupek, pomocí kterého prodloužíte výšku stativu. Avšak stativ je pak méně stabilní.

Fotografujete často objekty u země? Pak vyberte stativ s co nejmenší minimální výškou nastavení. Všimněte si, do jak širokého úhlu lze roztáhnout nohy stativu. Existují také stativy se středovým sloupkem, který je možné převrátit o 180° tak, aby místo nahoru, směřoval dolu k zemi. 

Nosnost, maximální zatížení

Jaká nosnost stativu je pro váš foťák ideální? Zjistěte si hmotnost své zrcadlovky či bezzrcadlovky s nejtěžším objektivem. Nosnost, kterou výrobci u stativu uvádějí však berte jako maximální. Hmotnost vašeho fotoaparátu s objektivem by se měla pohybovat tak na 50 % maximálního zatížení.

Příklad: Vaše zrcadlovka s objektivem váží 1,5 kg. Vyberte tedy stativ s minimální nosností 3 kg, lépe však s nosností 3,5 kg. Počítejte také s tím, že může při focení foukat vítr.

Pozor na těžiště

Dalším oříškem je také těžiště fotoaparátu s objektivem vůči místu upevnění na stativu. U základních objektivů nebo u makrobjektivů do ohniskové vzdálenosti 100 mm obvykle s těžištěm nebývá problém.

Avšak u světelných teleobjektivů s velkým rozsahem ohniskové vzdálenosti (třeba jako je objektiv Canon 70-200 mm f/2,8 nebo telezoomů, které váží i 1,5-2 kg, už problém s těžištěm nastane. Aby se foťák s teleobjektivem na stativu nepřevrátil, má většina těchto teleobjektivů na spodní straně držák ve tvaru písmene L, takzvaný Tripod Mount Ring. Ke stativu tedy připevňujete přímo teleobjektiv s nasazeným fotoaparátem, ne přímo fotoaparát.

Teleobjektiv.

Háček na zavěšení zátěže

Háček na zavěšení zátěže uplatníte při focení s teleobjektivem, na nestabilním povrchu nebo během silného větru pro zlepšení stability stativu. Tento háček na svém stativu nemám a doposud jsem jej nepotřebovala.

Cena

Kvalitní stativy jsou drahou záležitostí, proto si předem rozmyslete, na co jej použijete. Zbytečně neutrácejte. Stativ v cenové relaci od 3000 do 4500 Kč vám bude sloužit dobře. Osvědčenými značkami stativů jsou Vanguard, Velbon, Manfrotto či Triopo. Fotíte-li makro, vyplatí se vám si za stativ připlatit. Bude sice třeba větší a těžší, ale v náročnějších podmínkách vás nezklame.

Jaký stativ na cesty? Dobrou volbou je Gorilla stativ do ruky

Jako cestovní stativ používám takzvaný gorilla stativ či GorillaPod 1K Kit. Vejde do cestovní tašky, foto brašny nebo do ruky. Díky speciální konstrukci lze nohy stativu vytvarovat podle podkladu a umístit jej třeba na větev, kameny, sloupek či zábradlí. Jeho standardní velikost udrží bezzrcadlovku i malou zrcadlovku s menším objektivem. Pro zrcadlovku s teleobjektivem seženete i větší, masivnější a také dražší verzi GorillaPodu. Například výrobce JOBY nabízí stativy typu Gorilla pro mobilní telefony, kompakty a zrcadlovky, ale i pro GoPro kamery.

GorillaPod stativ.

Stativ GorillaPod jsem využila v italských Benátkách na mostě Ponte dell'Accademia při fotografování modré hodinky.

Prodávají se i mini cestovní stativy.

Co dalšího potřebujete na fotografování se stativem?

Pořiďte si dálkovou spoušť – buď kabelovou spoušť nebo bezdrátovou. Při použití dálkové spouště zamezíte chvění fotoaparátu při zmáčknutí spouště – spoušť zmáčknete právě na dálkové spoušti. Nemáte-li dálkovou spoušť, nastavte ve fotoaparátu samospoušť. Stačí 2 vteřiny.

Který stativ používám já?

Vlastním stativ Velbon Sherpa. Mám jej už 4 roky a jsem s ním spokojená. Je hliníkový, váží 1300 g a má nosnost 3,5 kg. Pro bezzrcadlovku nebo zrcadlovku se základním objektivem úplně dostačující. Avšak pro zrcadlovku s těžkým teleobjektivem bych si musela pořídit stativovou hlavu s větší nosností. Aktuálně (leden 2017) můj stativ stojí okolo 3700 Kč.

Focení se stativem na Hruboskalsku.

Fotografování východu slunce na Hruboskalsku.

Fotografování se stativem v Jizerských horách.

Fotografování potoku pod vodopády Jedlová v Jizerských horách. Omluvte kvalitu snímku, je z mobilu.

Osobně se fotografování se stativem spíše vyhýbám. Nerada se s ním tahám a když mám foťák na stativu, je obtížné rychle měnit kompozici a stanoviště. Stativ využívám hlavně při pořizování snímků tekoucí vody, občas pro krajinářské snímky východu slunce nebo při špatných světelných podmínkách.

„Dobrou ruku“ při výběru stativu! 

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Tohle všechno mě moc naplňuje. Kromě toho mě baví toulat se Českým rájem, cestovat a běhat.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.