Jak fotit mlhu.

Jak fotografovat mlhavé ráno? Po technické stránce není těžké fotografovat mlhu. Během mlhy je měkké světlo a sluneční paprsky vycházejícího slunce nejsou tolik intenzivní. Spíše je důležité umět zachytit tu pravou náladu. Zhlédněte fotografie z Českého ráje a inspirujte se 12 tipy o focení ranní mlhy.

Kdy vzniká mlha?

Kvůli velkým rozdílům teplot ve dne a v noci bývají na jaře, v pozdním létě a na podzim často mlhy. Existuje několik typů mlhy, ale nejběžnější mlhou je mlha radiační. Vznikne během jasné a bezvětrné noci při poklesu teploty zemského povrchu pod hodnotu rosného bodu. Protože studený vzduch je těžší než teplý, stéká po povrchu země do údolí a tam se hromadí.

Za jak dlouho se mlha rozplyne? Většinou hodinu až dvě po východu slunce. Někdy se však rozplyne dříve, jindy později.

Jak na focení krajiny zahalené v mlze?

1) Vyrazte včas

Brzy vstaňte. Jakmile se vzbudíte, na nic nečekejte. Během hodiny může být mlha pryč. Vydejte se za mlhou na pole, louku nebo vylezte na skály či kopec s vyhlídkou, odkud bude výhled do lesů a do údolí.

Stará Hrada Český ráj.

ISO 100; clona f/8; čas 1/640 s

2) „Nasajte“ atmosféru

Až dorazíte na místo, rozhlédněte se kolem sebe a nasajte atmosféru. Nadechnete se čerstvého vzduchu, poslouchejte zpěv ptáků. Pokud se dokážete do místa vcítit, třeba se vám potom podaří lépe ztvárnit náladu ve fotografii.

Ranní mlha na poli v Českém ráji.

ISO 100; clona f/8; čas 1/125 s

3) Zachyťte mlhu v lese

Pokud procházíte lesem, vyfotografujte mlhu mezi stromy. Převede-li pak snímek do černobílého provedení, světlo a stíny lépe vyniknou a fotografie bude navíc působit více melancholicky.

Mlha v lese.

ISO 800; clona f/8; čas 1/500 s

4) Komponujte podle zlatého řezu

Komponujte podle pravidla třetin a zlatého řezu – to znamená, že hlavní objekt, například osamělý strom, umístíte do průsečíku třetin. Dobře komponovaná fotografie je líbivější.

Ranní mlha na poli.

ISO 100; clona f/8; čas 1/500 s

5) Zaznamenejte tajemné mlhy u rybníka

Bělavé vodní páry se vznášejí také nad vodní hladinou. Při komponování mlhy nad rybníkem dodržujte pravidlo třetin. Linii horizontu umístěte do spodní nebo horní třetiny snímku. Také si pohlídejte, aby byl horizont rovně.

Žabakor.

ISO 200; clona f/8; čas 1/125 s

6) Vyfotografujte slunce

Vykoukne-li z pod mlhy vycházející slunce, zazoomujte a zachyťte jeho žhavý kotouč. Neostřete do slunce, ale vedle něho, například na horizont či soubor stromů.

Svítání u Žabakoru.

ISO 100; clona f/8; čas 1/500 s

7) Snažte se fotografovat minimalisticky

Co je minimalismus? V minimalistické fotografii fotograf do snímku zakomponuje co nejméně prvků.

Mlha na polích v Českém ráji.

ISO 100; clona f/8; čas 1/320 s

8) Vyzkoušejte fotit v protisvětle

Sluneční paprsky vycházejícího slunce nejsou v mlze tak intenzivní. Proto je pořizování snímků v protisvětle expozičně jednoduší.

Stará Hrada v Českém ráji.

ISO 100; clona f/8; čas 1/640 s

Jak to na skalní vyhlídce Stará Hrada v Českém ráji vypadá během ranních mlh? Omrkněte snímky z mého fotovýletu.

9) Zaměřte se na špičky smrků

Budete-li fotografovat třeba na skalní vyhlídce, zachyťte vysoké smrky v údolí, jejichž špičky vykukují z mlhy.

Mlha mezi stromy.

ISO 100; clona f/11; čas 1/250 s

10) Snažte se o jednoduchý záběr

Komponujte tak, aby ve snímku nebyl zbytečný balast a chaos, což je při fotografování v přírodě někdy poměrně těžké. Případné rušivé elementy ořízněte v počítači při úpravě fotografie.

Příhrazské skály.

ISO 200; clona f/8; čas 1/250 s

11) Dodejte snímkům teplejší nádech

Vyzkoušejte zvolit vyvážení bílé barvy na Zataženo. Dodáte snímkům teplejší, příjemnější nádech. Fotíte-li do RAWu, můžete vyvážení bílé barvy měnit dodatečně v programu na úpravu fotografií.

Žabakor.

ISO 100; clona f/8; čas 1/250 s

12) Fotografujte také detaily

Zaměřte se také na detaily, třeba na pavučiny, které bývají během mlhavého rána pěkně orosené. Návod na fotografování pavučin najdete v ebooku 17 fíglů, jak fotit pavučiny. Stáhněte si jej zdarma na stránkách Fotocesty.

Pavučina.

ISO 100; clona f/1,8; čas 1/4000 s

Vstaňte z postele dříve. Ranní mlhy za to rozhodně stojí!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat a běhat. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.