fbpx
Jak fotit na horách.

Stát na horském masivu, kochat se výhledy do krajiny a dýchat čerstvý vzduch, tomu se jen tak nic nevyrovná. Dá se říct, že je to takový fotografický ráj. Zjistěte, jak se na focení v horách připravit a kdy je ideální doba na pořizování snímků. Dozvíte se, jak komponovat, nastavit fotoaparát a jakých motivů si všímat. Využijte 12 tipů a fotografujte na horách.

1) Nepodceňte přípravu, hory jsou zrádné

Dole v údolí je třeba sluníčko, ale nahoře to může být jinak. Počasí se v horách mění velice rychle. Než vyrazíte, zkontrolujte předpověď počasí, přibalte si teplé oblečení, svítilnu nebo čelovku, dostatek vody, energy tyčinku a nabitý mobilní telefon. Pořiďte si powerbanku, pomocí které případně svůj chytrý telefon dobijete. Aby vám mobilní telefon vydržel nabitý co nejdéle, vypněte všechny nepotřebné funkce, třeba GPS a wifi. V chladných dnech telefon uložte do batohu, tak vydrží baterie déle.

Připravená foto výbava, včetně nabité baterie fotoaparátu, je samozřejmostí. Více o tom, jak se připravit zjistěte v článku Jak se připravit před focením.

2) Dobré světlo je základ

Často jsem byla uchvácena výhledy, ale když jsem si zpětně prohlížela fotografie, byla jsem zklamaná. Co se stalo? Nepochopila jsem totiž, že mi chyběl základní nástroj — světlo. Pomocí „dobrého světla“ zachytíte na snímku nálady a pocity, které ve vás místo vyvolává.

Nejhorší způsob, jak vyfotografovat horskou scénu, je v jasném poledním slunci během. Takhle činí většina turistů. Polední světlo nemá atmosféru, proto fotografujte ráno nebo v pozdním odpoledni — během zlaté hodiny. Brzy ráno a v pozdním odpoledni slunce vytváří příjemné měkké stíny, které dodají fotografii hloubku a plasticitu. Světlo má teplejší barvu. Vrcholy hor se rozsvítí v oranžovém nebo červeném světle.

Pančavský vodopád v Krkonoších.

V 7 hodin ráno u Pančavského vodopádu v Krkonoších bylo krásné měkké boční světlo.

Počasí si neobjednáte. Je-li zataženo a vybledlá obloha, snažte se ji do snímku zakomponovat co nejméně, anebo ji pak ořízněte v počítači při úpravě snímku. Mlha zase dodá snímku jiný druh nálady.

Mlha v osadě Jizerka.

3) Najděte si zajímavý úhel

Pokud vám to scéna nabídne, vyfotografujte vrcholky hor se zajímavým popředím. Například s jezerem, chatou, řekou, květinami, silnicí vedoucí směrem k vzdáleným horám nebo stádem pasoucích se zvířat. Vynikne tak hloubka scény. Snažte se najít neotřelý pohled. Při fotografování uplatňujte pravidlo třetin a pětin.

Safírový potok na Jizerce.

V osadě Jizerka u Safírového potoku v pozadí s Bukovcem. Potok a travina dokreslují atmosféru.

4) Fotografujte detaily

Pokud zrovna není ideální světlo na fotografování hor jako celku, pořizujte snímky detailů — horské květiny, pařezy, balvany, potůčky. Tyto motivy také k horám patří. Zajímá vás, jak fotografovat v lese? Přečtěte si článek Zachyťte svěžest lesa.

Hořec.

5) Hlídejte rovný horizont

Ujistěte se, že je linie horizontu rovně, ne šikmo. Výhodou některých fotoaparátů je, že zobrazují mřížku pravidla třetin nebo linii horizontu přímo v hledáčku. Pokud se vám nepodaří mít linii rovně, srovnejte ji potom v počítači v programu na úpravu fotek.

6) Fotografujte také na výšku

Divák musí mít pocit, že vidí celou scénu. To může být problém, zvláště při fotografování krajiny. Smrky a borovice jsou hodně vysoké. Když uříznete několik stromů v půli, fotografie působí neúplně.

Vrchol Jizera.

1122 m n. m. vrchol Jizera - druhá nejvyšší hora české části Jizerských hor. V tomto případě by se mi tato scéna na šířku nevešla.

7) Zaměřte se na vrcholky

Zazoomujte objektivem a přitáhněte si vrcholky horských kopců a štítů.

Jeseníky.

Italské Dolomity.

8) Zakomponujte kolemjdoucí

Zřejmě jste už zažili situaci, kdy jste měli zkomponovaný snímek a v momentu zmáčknutí spouště vám turista vkročil do záběru. V některých případech, i při fotografování krajiny, jsou procházející turisté výhodou. Obyčejnou scénu oživí a poslouží jako měřítko — zdůrazní velikost hor v pozadí. Někdy je totiž těžké ze snímku posoudit, jak velké hory jsou. Doporučuji zakomponovat do snímku menší postavy lidí či horolezců. Čím dále budou, tím lépe. Pokud bude mít turista například červenou bundu, barevně scénu zpestří.

Svinské kameny v Krkonoších.

Svinské kameny v Krkonoších na cestě česko-polského přátelství. Kdyby na fotografii nebyli lidé, balvany nevypadají tak velké a zajímavé.

Italské Dolomity.

Na tomto snímku italských Dolomit mi jako měřítko posloužila kabinková lanovka.

9) Zachyťte pohyb

Uhánějící mraky, pohybující se listy na stromech, traviny nebo bublající potok dodají snímku život.

Bublající potok v Jizerských horách.

Na polské straně Jizerských hor.

Tento záběr jsem pořídila na polské straně Jizerských hor, když foukal silný vítr.

10) Panorama

Má-li vás fotoaparát funkci Panorama, využijte ji. Funkci Panorama mají některé kompakty, bezzrcadlovky a zrcadlovky. Dopředu si však rozmyslete kompozici. Nemusíte okolo sebe zabírat krajinu v úhlu 180 stupňů. Vyvarujte se tvorby širokých a úzkých snímků, protože vypadají jako nudle a není na nich nic vidět.

Zimní panorama z Ještědu.

11) Exponujte správně

Stejně jako při fotografování krajiny, nastavte univerzální clonu f/8 či f/11. Na horách je hodně světla, takže ISO postačí na hodnotě 100-200, popřípadě 400. Kontrolujete-li si vyfotografovaný snímek na displeji foťáku, berte zobrazení s rezervou. Okolo vás je totiž hodně světla a fotografie na displeji vypadá dost tmavá. Ve skutečnosti je ale třeba exponovaná správně. Je to kvůli tomu, že displej má mnohem nižší intenzitu podsvětlení než silné horské slunce.

12) Použijte filtry

Chcete-li ztmavit oblohu a přidat sytost barev, použijte polarizační filtr. Ten nejlépe funguje, pokud stojíte v úhlu 90 stupňů od scény — to znamená, že máte slunce po svém boku. Šedý přechodový filtr zase zmírní kontrasty, popředí totiž bývá obvykle tmavé a pozadí světlé. Nezapomeňte si přibalit sluneční clonu.

Teď už mi nezbývá nic jiného, než vám popřát šťastnou cestu na vrcholky hor a dobré světlo!

Tip: Inspirujte se zimními snímky z rozhledny Štěpánka v Jizerských horách

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Obchodní podmínky       Ochrana a zpracování osobních údajů       Cookies
© 2019 Lenka Dolečková, Fotocesta.cz

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.