10 rad, jak fotit houby.

Někdo houby sbírá, někdo zase fotí. Já obojí, ale to druhé mě baví o trochu více. Zajímá vás, jak fotografovat houby? V článku najdete podrobný návod. Zjistíte, jak se na fotografování hub vybavit, jak nastavit expozici a kam ostřit. Udělejte si odpoledne čas, vyrazte do lesa a vytvořte parádní „houbové“ snímky. 

1) Na fotografování hub se vybavte

K základnímu vybavení patří stativ nebo stabilizační pytlík. Jelikož budete fotografovat blízko země, vhodným stativem je stativ s otočnou středovou tyčí. Tak se dostanete blízko země. Dalším vhodným stativem je také GorillaPod Hybrid. K focení hub však nejraději používám bavlněný pytlík v uzavíratelném igelitovém obalu naplněný rýží.

Dále potřebujete dálkovou spoušť a světlo. Postačí výkonná baterka, čelovka nebo světlo z vašeho mobilu. Nezapomeňte polarizační filtr, který vám eliminuje případné odlesky. Ještě karimatku, termosku s čajem a teplé ponožky. Elán a trpělivost se vám budou hodit.

2) Vyrazte ve správný čas

Nejlepší doba pro fotografování hub je při zatažené obloze. Světlo je měkké, rozptýlené a nezpůsobuje ostré stíny. Pokud přeci jen svítí sluníčko, je lepší fotografovat brzy ráno nebo navečer. Budete-li fotografovat během slunného dne, vezměte si s sebou kus bílé čtvrtky, kterou budete při focení držet nad houbou, a tak ji zastíníte. Anebo si vyrobte odraznou desku. Jak? Obalte kus kartonu v alobalu.

Houba.

3) Místo, kde rostou houby, si vyberte předem

Pokud rádi chodíte do lesa na procházky, vyberte si místo pro fotografování předem. Půjdete na jisto a nebudete se zdržovat hledáním. Ale moc neotálejte. Houby rostou rychle.  

Až budete na místě, nevrhejte se hned po první houbě, kterou vidíte. Chvíli se procházejte a vyberte úlovek, který bude hoden stát se hlavním motivem na vaší fotografii.

4) Ukliďte si okolí houby

V lese je spousta fotografického nepořádku. V okolí houby ukliďte spadané jehličí, klacíky nebo brouky. Nezapomeňte očistit také klobouček houby. Pozor, některé houby jsou jedovaté. Pokud nevíte, co je to za houbu, raději se jí nedotýkejte.

Všímejte si také pozadí za houbou. Jsou tam větve, nevzhledné roští nebo klacky? Najděte si jinou houbu. Anebo si sundejte bundu, nejlépe černou, a přikryjte s ní rušivý nepořádek za houbou. Pozadí by mělo být co nejjednodušší. Dosáhnete tak čistého snímku, na kterém nebude nic odvádět pozornost od hlavního motivu.

Houba.

5) Zalehněte na karimatku

Fotoaparát si položte na stabilizační pytlík nebo připevněte na stativ. Roztáhněte na zem karimatku, lehněte si na ni a udělejte pohodlí. V hledáčku fotoaparátu nebo v Live view najděte ideální úhel pro fotografování svého úlovku. Majitelé fotoaparátu s výklopným displejem budou ve výhodě. 

Chcete-li zachytit atraktivní strukturu lupenů nebo rourek s nožičkou, vyfotografujte houbu v její úrovni. Pokud naopak chcete zdůraznit barevný klobouček, pořiďte snímek lehce z nadhledu. Komponujte podle zlatého řezu.

6) Vylaďte expozici

Zvolte poloautomatický režim Priorita clony (Nikon A / Canon Av), anebo lépe, manuální režim expozice. V něm budete mít všechna nastavení – citlivost, clonu a expoziční čas pod kontrolou. Jak na to?

- Nastavte celoplošné měření expozice se zdůrazněným středem.

- Vyberte vyvážení bílé na Zataženo. Snímek pak bude mít teplejší nádech.

- Zvolte ISO. V lese je sice málo světla, ale protože máte fotoaparát stabilizovaný na stativu, můžete nechat ISO na hodnotě 100–200. Pamatujte, že čím vyšší ISO, tím více šumu na snímku.

- Pro malou hloubku ostrosti nastavte malé clonové číslo, třeba f/2,8; f/3,5 či f/4. Záleží na typu vašeho objektivu.

- Teď sledujte expozimetr. Pro ty, kteří nevědí, co je expozimetr – je to pohyblivá čárka na stupnici dole nebo na boku v hledáčku. Podle expozimetru nastavte expoziční čas. V momentě, kdy je čárka uprostřed, s kolečkem času už nehýbejte. Je-li scéna jasově vyvážená, měla by být expozice ideální. Pokud je snímek příliš tmavý, čas prodlužte. Je-li fotografie světlá, expoziční čas naopak zkraťte.

- Pro ještě větší efekt rozostření pozadí fotografujte s velkou ohniskovou vzdáleností. To znamená, že objektivem zazoomujete. Opět záleží na vašem objektivu. Například na ohniskovou vzdálenost 55 mm nebo 105 mm. Případně i 200 mm, ale to už si budete muset lehnout od houby něco dál.

Houby.

7) Zabraňte rozmazání snímku

Při zmáčknutí spouště dochází k otřesům přístroje. Jelikož budete pracovat s delšími časy, mohlo by dojít k rozmazání snímku, i když máte přístroj připevněný na stativu. Vypněte stabilizátor. Přepínač stabilizátoru najdete na objektivu, případně na těle fotoaparátu. Některé kompakty stabilizátor nemají. Při focení ze stativu použijte dálkovou spoušť. Pokud ji nemáte, nastavte alespoň samospoušť.

8) Hlídejte si, kam ostříte

Při fotografování makra a detailů je nejlepší variantou ostřit manuálně. Houba vám nikam neuteče. Máte tedy dostatek času manuálně zaostřit přesně tam, kam chcete. Ostřicí prstenec najdete na objektivu. Pokud si na manuální ostření netroufnete, ostřete jen s jedním ostřicím bodem na hranu kloboučku, anebo na strukturu lupenů či rourek pod ním. Více o ostření se dozvíte v článku Jak ostřit při fotografování krajiny, detailů a lidí.

Pro jistotu vytvořte více snímků od jedné houby. Nenechte se zmást displejem fotoaparátu. Zvláště u snímků detailů až v počítači zjistíte, zda je snímek opravdu ostrý.

Houba.

9) Buďte kreativní a na houbu si posviťte

Odlište své snímky od průměrných. Pomocí světla baterky nebo čelovky houbu nasviťte. Díky tomu krásně vynikne a bude přímo zářit. Největšího efektu dosáhnete při stmívání, když je v lese skoro tma. Fajnšmekři mohou použít barevná světla, například modré. Pokud použijete různá světla, musíte změnit vyvážení bílé barvy podle světelného zdroje, který použijete.

10) Soustřeďte se 

Možná si okolní houbaři budou myslet, že jste se zbláznili, když vás uvidí válet se s foťákem na zemi. Nevšímejte si jich, soustřeďte se na fotografování.

Na závěr ještě jedna poslední rada, anebo spíše prosba – mějte úctu k přírodě a buďte k ní při fotografování ohleduplní. Odpadky a obaly od svačiny si odneste s sebou. Houby neničte a nešlapejte na ně. Pamatujte, že některé jsou i chráněné.

Věřím, že vám těchto 10 rad pomůže ke skvělým snímkům. Přeji pohodové focení a nezapomeňte si užít atmosféru lesa! 

 Jak fotografovat květiny i bez makroobjektivu.

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat a běhat. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.