fbpx
Jak třídit fotografie.

Kolik fotografií na světě vznikne během jedné minuty? Tisíce, statisíce nebo více? Přesnou odpověď neznám. Jedno je však jisté, že každý fotograf má na svém disku počítače stovky až tisíce snímků, a přibývají stále nové. Už máte plné uložiště fotek? Tento článek vám pomůže se správou fotografií. Dozvíte se, na co myslet před pořízením snímku, podle jakých kritérií roztřídit fotografie před nahráním do počítače a o čem přemýšlet před smazáním snímku. Proč? Ušetříte si čas a místo na disku.

K napsání tohoto článku mě motivoval přechod na nový počítač, protože starý notebook mi po 8 letech vypověděl službu. Při přehrávání dat na jiný disk počítače jsem se pustila do třídění a uspořádání fotografií, a to i na externím pevném disku. Byla to fuška. Domnívám se, že jednou za čas je dobré si fotografie prohlédnout a vymazat případný balast.

„Tahle fotka se může v budoucnu hodit“

Znáte to, uděláte několik snímků jednoho místa a říkáte si, že v počítači vyberete tu nejlepší. Při následném prohlížení fotografií se ale nedokážete rozhodnout, která je vlastně ta nejlepší a nakonec si pro jistotu necháte všechny. 

Při prohlížení snímků jsem zjistila, že jsem měla na disku spoustu podobných fotografií a mnoho dokumentačních snímků z mých cest. Na cestách většinou pořizuji dokumentační snímky, které ukazují, jak to na daném místě vypadalo. Najdu si však i čas na promyšlené fotografování. Ráno si přivstanu na východ slunce nebo vyrazím fotografovat během zlaté hodinky, jak ve městě, tak v přírodě.

Před pořízením fotografie přemýšlejte

Největší výhoda fotografování s digitálním fotoaparátem je, že můžete pořídit nekonečně mnoho snímků. Tedy dokud vám nedojde místo na kartě. Zejména v případě, když se fotografovat teprve učíte. Nepovedené snímky pak můžete jedním stisknutím tlačítka smazat. Sice neutrácíte za kinofilm a vyvolání fotografií, ale mrháte časem při přenosu dat, třídění a úpravách.

Když jsem začínala fotografovat, dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomila, že většina fotografií jsou jen nepoužitelný obsah na disku počítače. Je tvrdé si přiznat, že některé snímky stojí za prd. Sbírka fotografií se tak rychle rozrůstá a disk počítače je brzy plný, zejména při fotografování do formátu RAW.

Proto nejsem zastáncem bezmyšlenkovitého „cvakání“ fotoaparátem. Před zmáčknutím spoustě se zastavte, uvažujte nad světlem, kompozicí a následně expozicí. Vytvořte raději 2 promyšlené fotografie jednoho místa než 10 nezajímavých. Je špatně, když si řeknete: „Já to nějak vyfotím, ono to nějak dopadne.“ V počítači potom zjistíte, že je snímek nepoužitelný a třeba jej smažete. Ušetřete si čas a přemýšlejte už při fotografování.

Naučte se ovládat svůj fotoaparát a začněte dělat skvělé fotky! Děláme fotokurzy v Praze a Českém ráji. Vyberte si a foťte lépe >>

Pokud si budete uchovávat jen povedené fotografie, bude jejich procházení mnohem jednoduší a méně otravné. Článek zaměřený na zálohování fotografií právě připravuji.

DELETE – nejvýkonnější tlačítko na foťáku i v počítači

Buďte objektivní a při mazání fotografie přemýšlejte:

- Je snímek něčím zajímavý? Světlo, moment, výraz v obličeji, objekt či místo, perspektiva.
- Bude možné opravit špatnou kompozici? Například kácející se horizont či stěny domů.
- Půjde oříznout přebytečný balast? Třeba neúplné postavy lidí či nevzhledné větvě na okraji fotografie. Dejte však pozor, abyste neuřízli něco, co je na scéně důležité.
- Jaká technická kvalita pořízeného snímku? Ostrost či přepaly.
- Dokáže vám fotografie i po čase něco sdělit nebo oživit vzpomínku?
- Jste na pořízenou fotografii hrdý/á? Nebudete se za ni stydět třeba na sociálních sítích?
- Pověsili byste si snímek jako obrázek do obýváku nebo raději jen na wc?
- Pokud jste na vážkách, použijte třetí smysl – jednoduše si zodpovězte otázku, zda se vám fotografie líbí nebo ne.

Já navíc ještě uvažuji nad konkrétním využití snímku – zda dám snímek na sociální sítě, do blogu, ebooku, fotoalba či si ho vytisknu jako obrázek na stěnu, anebo jestli jej prodám klientovi.

Jako fotografky a fotografové jste už jistě ukazovali své fotografie rodině, přátelům nebo sdíleli on-line na sociálních sítích či foto portálech. Jak správně rozlišit zpětnou vazbu, tak abyste z ní mohli těžit? Zjistěte v článku Jak úspěšně pracovat s komentáři na vaše fotografie.

Své první snímky nemažte

Častokrát se ráda ohlédnu zpět a prohlédnu si své první snímky z doby, kdy jsem začínala fotografovat.

„Jediným fotografem, se kterým byste se měli srovnávat, je ten, kterým jste byli dříve.”

Tento pravdivý citát neznámého autora si zapamatujte. Neporovnávejte se s jinými fotografy, ale jen sami se sebou – sami se sebou před několika lety. Jen tak uvidíte, jak se zlepšujete, a to vás bude motivovat dál. Proto nevymazávejte úplně všechny své začátečnické fotografie a ponechte si několik snímků na památku.

Až čas ukáže

Z vlastní zkušenosti vím, že člověk dokáže objektivně ohodnotit svou práci až odstupem času. Například poté, co se vrátím z foto výletu, je mi líto většinu fotografií odstranit. Říkám si: „Vždyť ta fotka není zase tak špatná a může se někdy hodit“. Když se však po několika týdnech nebo měsících ke složce vrátím, smažu klidně i přes polovinu fotografií. Je to proto, že událost už není tak čerstvá a neovlivňují mě emoce. Z toho důvodu doporučuji mazat velké množství snímků až po několika týdnech.

6 jednoduchých kroků, jak třídit fotografie, aneb jak to dělám já

1) Vložím SD kartu do počítače nebo připojím fotoaparát k počítači.

2) Otevřu si program na správu fotografií. Každý fotograf má svůj oblíbený. Jsem fanoušek bodování a používám systém hodnocení od jedné do tří hvězdiček. Dříve jsem používala Zoner Photo Studio, kde jsem si snímky označovala barevnými puntíky, ale teď pracuji v Adobe Bridge, kde je právě výše zmiňovaný hvězdičkový systém (program nabízí až pět hvězdiček). Fotografie je možné ohodnotit hvězdičkami i v Adobe Lightroomu, ale musíte je nejdříve nahrát do knihovny.

3) Fotografie, jednu po druhé, prohlížím a přiřazuji počet hvězdiček. Nepovedené – rozmazané, přeexponované vůbec neoznačuji. Nejlepší fotografii dávám 3, průměrné 2, a u které si nejsem jistá jen jednu.

4) V dalším kroku vyfiltruji snímky s 1, 2 a 3 hvězdičkami, označím a importuji z fotoaparátu do počítače.

5) Fotografie, které zbyly ve fotoaparátu vymažu, abych měla SD kartu připravenou na další fotografování.

6) Před úpravou snímků si je ještě jednou prohlédnu, zda přiřazený počet hvězdiček opravu odpovídá kvalitě snímku. Fotografie se třemi hvězdičkami potom upravím v programu na úpravu fotografií (používám Adobe Lightroom).

Najděte si svůj způsob třídění fotografií

Každý fotograf má zřejmě svůj způsob třídění a mazání snímků. I vy si najdete ten svůj. Věřím, že teď budete používat klávesu DELETE efektivněji. Z dlouhodobého hlediska vám včasné mazání fotografií ušetří čas, místo na pevném disku, a vaše portfolio bude kvalitnější. Dejte také svým fotografiím ten pravý čas, aby uzrály jako kvalitní archivní víno.

Tak do toho. Udělejte si pořádek na disku počítače!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.