fbpx
Silver Efex Pro.

Na konci března 2016 se společnost Google rozhodla poskytnout uživatelům zdarma a v plné funkčnosti pluginy Nik Collection, které byly doposud placené. Nik kolekce se skládá ze sedmi pluginů. Každý nabízí jinou možnost úpravy fotografií. Vyzkoušela rozšíření Silver Efex Pro, které využijete pro převod fotografií do černobílého provedení. Zajímá vás, jak upravovat fotografie v Silver Efex Pro? V článku najdete podrobný návod, jak v Silver Efex Pro pracovat a jaké funkce nástroj nabízí. Aktualizace červen 2018 – pluginy Nik Collection zakoupila od Google společnost DxO a nyní jsou placené, s 30 denní testovací dobou zdarma.

Jaké nástroje Nik Collection 2018 od DxO obsahuje?

Nik kolekce se skládá ze sedmi pluginů – Analog Efex Pro, Color Efex Pro, Silver Efex Pro, Viveza, HDR Efex Pro, Sharpener Pro a Dfine.

Přehled pluginů Nik Collection.

Zásuvné moduly použijte jako rozšíření pro Adobe Photoshop, Lightroom a Aperture. Údajně jej lze použít i v Zoneru ZPS17 i ZPS18. Nástroje fungují v operačním systému Windows a MacOS X.

Kompletní kolekci pluginů si zdarma stáhněte na stránkách Nik Collection DxO (celkový objem dat je 590 MB). Aktualizace červen 2018 – pluginy už nejsou zdarma. Od firmy Google pluginy zakoupila společnost DxO a cena je nyní 69€. Nabízí však 30 denní lhůtu na vyzkoušení zdarma.

Co Silver Efex Pro 2 umí?

Součástí pluginu je 38 typů šablon pro převod do černobílé (BW). S vybranou šablonou můžete dále pracovat. Měnit kontrast, světelnost, odstín ve vybrané části fotografie. Dále intenzitu zrnitosti, vinětace a tonalitu. To, jak bude výsledná fotografie vypadat, záleží jen na vás.

Jak pracovat se Silver Efex Pro 2? Čtěte návod níže.

Do Lightroomu i Adobe Bridge, které jsou součástí Adobe Creative Cloud, se kolekce Nik pluginů automaticky přidá jako rozšíření po instalaci v počítači. Alespoň mně se takto nahrály.

1) Fotografie ve formátu RAW nahrajte standardní cestou do Lightroomu.

2) Snímky v Lightroomu editujte jako obvykle – upravte expozici, ořízněte, srovnejte horizont, doostřete. Případně vyretušujte drobné nedostatky. Nehýbejte však posuvníky od kontrastu po saturaci.

3) Pravým tlačítkem myše klikněte na snímek, který chcete převést do čb. Otevře se vám menu, kde zvolte Edit in a vyberte program Silver Efex Pro 2. Znáte-li jednodušší postup, budu ráda, když mi napíšete na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

4) Poté se otevře okno s nabídkou, kde ve výběru ponechte Edit and Copy with Lightroom Adjustments. To znamená, že budete kopírovat snímek s úpravami, které jste v Lightroomu už provedli.

5) Potom zvolte, do jakého formátu chcete fotografii převést – TIFF, PSD, JPEG. Já používám formát TIFF, protože u něj nedochází ke kompresi jako u JPEG. Další volby ponechte tak, jak jsou předvolené. Potvrďte tlačítkem Edit.

6) Po potvrzení se otevře program Silver Efex Pro 2 a vámi vybraná fotografie se nahraje.

7) Na liště vlevo PRESET LIBRARY si vyberte mezi různými typy černobílých šablon - Classic, Modern, Vintage. Já jsem zvolila šablonu z nabídky CLASSIC.

8) Díky nástrojům na liště vpravo snímek dále vylepšujete.

Pomocí posuvníků v sekci GLOBAL ADJUSTMENT poupravíte světlo, kontrast, strukturu u celého snímku. Sekce COLOR FILTER slouží k přidání různých barevných filtrů. Tlačítkem Control Points v části SELECTIVE ADJUSTMENTS změníte lokální kontrast vybrané části snímku.

Já u fotografie přidala kontrast, strukturu, světlo a ubrala zrnitost.

9) Když posunete pravou lištu dolů, máte na výběr z dalších nástrojů. V části FILM TYPES zvolte míru zrnitosti, šumu. FINISHING ADJUSTMENTS jsou nástroje pro tónování, vinětaci. V sekci LOUPE and HISTOGRAM zobrazíte lupu a histogram.

10) Pomocí různé volby zobrazení na horní liště můžete porovnat verzi před a po úpravě fotografie – buď jeden snímek rozdělený na půl, anebo varianta dva snímky pod sebou či vedle sebe.

11) Hotovo? Uložte fotografii tlačítkem SAVE vpravo dole.

Výsledná fotografie se vám automaticky uloží do knihovny v Lightroomu a do složky v počítači k originálnímu snímku. Upravený snímek má stejný název jako originál, ale koncovku „edit“. Program ji uloží ve formátu, který jste vybrali před exportem do Silver Efex Pro 2. V mém případě to byl TIFF.

Dole na levé liště v Silver Efex Pro je také záložka HISTORY. Tam program zaznamenává všechny změny a úpravy, které jste provedli. Odtud se případně můžete vrátit o jednu či více akcí zpět.

Pro inspiraci se podívejte na další snímky, které jsem upravila pomocí Silver Efex Pro 2. Jsou zde ale zobrazené ve formátu JPEG, tudíž se může trochu ztrácet kresba ve stínech.

Rybník Žabakor.

Siluety lidí na pláži při západu slunce v Maspalomas, Kanárské ostrovy.

Písečné duny v Maspalomas, Kanárské ostrovy.

Východ slunce na pláži v Maspalomas, Kanárské ostrovy.

Obyvatel horského městečka na Kanárských ostrovech.

Zátiší s květináčem, Kanárské ostrovy.

Jak se vám rozšíření Silver Efex Pro líbí? Doufám, že vám návod pomohl a že už se orientujete lépe. Ještě jste plugin z Nik kolekce nezkoušeli? Neváhejte a otestujte jej. Práce v něm je intuitivní, jednoduchá a výsledek stojí za to.

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.