fbpx
Triptych - večer na Jizerce.

Co to je triptych a jaký má význam? Fotografický triptych se skládá ze tří samostatných snímků. Poskládejte do triptychu snímky na jedno téma nebo jeden obrázek rozdělte na tři. Správná volba obrazů v triptychu přivede diváka k zamyšlení. Zhlédněte videa a naučte se vytvořit triptych v Lightroomu. Vyrobte si třeba obraz na stěnu, plakát i pohlednici. Čtěte dál.

Triptych – co to je?

Triptych pochází z řeckého τρίπτυχον a znamená trojitý. Výraz označuje dílo rozdělené na 3 části.

Historie

Triptych začali umělci uplatňovat na začátku křesťanského umění. Sochaři, malíři, tesaři zhotovovali oltářní obrazy nebo vyřezávané panely ze dřeva v kostelech a katedrálách. Střední část triptychu byla dominantní a instalovala se napevno. Naopak krajní části byly pohyblivé, aby bylo možné prostřední část zakrýt.

Triptych - historie.

Triptych ve fotografii

Fotografický triptych se skládá ze třech jednotlivých snímků. Snímky jsou variací na jedno téma nebo to může být jeden obrázek rozdělený na tři části. Správnou volbou a poskládáním obrazů v triptychu dovedete diváka k přemýšlení nad jeho významem. Proto i zdánlivě odlišné snímky spolu vždy nějak souvisí. Snažte se triptychem sdělit nějakou myšlenku nebo příběh. Výplň triptychu a okolí obrázků nechte jednoduché a čisté, třeba v bílé či černé barvě. 

4 kreativní nápady na tvorbu triptychu

1) Triptych z jednoho obrazu

Vyberte snímek s minimalistickým motivem ve středové kompozici. V triptychu snímek rozdělte na tři části. Postranní okénka můžete zúžit, aby prostřední část dominovala.

Triptych z jedné fotografie.

2) Triptych na jedno téma – budou to květiny nebo kapky rosy?

Najděte tři různé snímky se společným tématem. Například květiny, abstrakce, zdi, led, listy, kapky vody, déšť nebo západ slunce, mlha, jaro. Další možností je použít tři snímky vaší ratolesti či domácího mazlíčka. Možností je mnoho. Zvolte čtvercový nebo obdélníkový formát.

Triptych - šeřík.

Triptych - kostelní věže, Řecko.

3) Portrétní triptych – vtipní podivíni

Fotíte portréty nebo členy rodiny? Vyberte fotografii jedné osoby a tu potom poskládejte do triptychu, tak aby na sebe obrázky přímo nenavazovaly. Horní snímek bude jen hlava, prostřední část trupu a spodní pouze lýtka či boty. Vytvoříte tak dojem, že jsou postavy malého vzrůstu.

Triptych - vtipné postavy lidí.

Inspirujte se vtipnými triptychy podivínů Adde Addesokana na Flickru.

4) Triptych z různých fotek – řekněte příběh

Zkompletujte do triptychu na výšku tři různé fotografie. Při výběru fotek přemýšlejte. Zvolte takové, které vytvoří nějaký příběh.

Triptych z různých fotografií. 

V jakém editoru triptych vytvoříte?

Nejprve se musíte rozhodnout, na co chcete triptych použít. Pokud vám postačí prezentace na internetu – na sociálních sítí, webových stránkách, vytvořte koláž. Pro tvorbu koláží používám prohlížeč a editor PhotoScapeX 2.4. PhotoScape je pro vytváření koláží velmi variabilní. Kromě vlastního nastavení velikosti koláže, okrajů, mezer, vzhledu (barev, vzoru) výplně nabízí i širokou škálu rozvržení fotografií. Dříve jsem využívala on-line nástroj Picmonkey, ale ten už není zdarma. Další on-line programy zdarma na tvorbu koláže najdete zde.

Plánujete-li triptych tisknout, doporučuji jej zhotovit v Lightroomu. Pro tisk volte širší okraje. Triptych vytiskněte ve formátu A4 či A3, zarámujte a máte tak originální obrázek do obýváku nebo dárek pro rodinu. Anebo zvolte malý pohlednicový formát, nechte vytisknout na papír o vyšší gramáži a pohlednice je na světě! Podobně jako já na úvodním obrázku.

Jak vytvořit triptych ve fotoeditoru Lightroom? Podívejte se na videa:

1) Triptych z jedné fotografie

 

2) Triptych z více fotografií


 

 

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Už řadu let se zajímám o svět barevných obrázků. Fotím, píšu e-booky, články na blog a na fotokurzech učím druhé, jak fotografovat. Pro klienty fotím produkty a služby. Tohle všechno mě moc naplňuje. Také mě baví toulat se Českým rájem a cestovat.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.