Knihy o fotografování.

Fotíte, anebo fotografuje někdo z vaší rodiny či přátel? Pořiďte sobě nebo blízkým knihu o focení. Třeba jako dárek k narozeninám i k Vánocům. V prvním díle seriálu o fotografických knihách najdete tipy na knihy pro začátečníky, o práci se světlem i knížky pro děti. Některé z nich mám i já ve své knihovně. Vyberte si.

Jak se naučit fotit – obecně

1) Mistrovství práce s DSLR, 9. vydání – Vše, co jste chtěli vědět o digitální zrcadlovce a nikdo vám to neuměl vysvětlit, Roman Pihan

Roman Pihan vás v knize provede krok pro kroku fotografováním s digitální zrcadlovkou. Pomůže vám s výběrem objektivů, blesků i dalšího příslušenství. Autor vám odhalí desítky praktických tipů a triků, jak optimalizovat postup ve všech situacích. V knize najdete více než 500 fotografií ilustrujících probírané postupy a techniky.

2) Digitální fotografie polopatě, Ondřej Neff

Na základě své šestnáctileté praxe Ondřej Neff v knize představí 10 základních kroků, které potřebujete k dosažení perfektních snímků. Díky nim snadněji překonáte počáteční potíže a pomůžete si k lepším fotografiím.

3) Expozice – problémy a řešení, Bryan Peterson

Bryan tvrdí, že úspěch vašich fotografií spočívá ve správně nastavené expozici. V knize uvádí spoustu problémových situací, se kterými se běžně při exponování setkáte. Například jak zachytit pohyb, jak fotit v protisvětle, za sníženého osvětlení či s bleskem. A další.

4) Naučte se fotografovat dobře, Bryan Peterson

To nejlepší z knih, které Bryan napsal, shrnul do této praktické příručky. V knize najdete všechny rady a doporučení, které potřebujete znát. Ať s fotografií teprve začínáte nebo jste už na pokročilejší úrovni.V kapitolách najdete tipy na fotografování lidí, portrétů, makra a detailu, krajiny a přírody, i několik zajímavých efektů.

5) Naučte se fotografovat dobře – Kompozice, Bryan Peterson

Dobrá kompozice tvoří rozdíl mezi nudnou fotkou a působivým snímkem. Bez zbytečného teoretizování vás Bryan provede základními pravidly kompozice. Zároveň vám vysvětlí kdy a jak tato pravidla smíte porušit.

6) Dobrá fotografie, Michael Freeman

Knihy Michaela Freemena patří mezi nejprodávanější u nás i ve světě. Autor v knize vysvětluje kompozici a způsob, jakým fotograf o vznikajícím snímku uvažuje, než stiskne spoušť. Zabývá se jednotlivými fotografickými žánry. Dodává čtenáři jak obecná fakta, tak i podněty pro vlastní tvorbu.

7) 101 nejlepších tipů pro digitální fotografii, Michael Freeman

Renomovaný fotograf se s vámi tentokrát podělí o nejtajnější tipy a triky ze své každodenní praxe. Vysvětlí vám, že bez ohledu na vybavení můžete vždy fotit jako profesionál. Tajemství totiž nespočívá v drahém vybavení, ale v umění jej správně použít.

8) Kompendium pro digitální fotografy, Michael Freeman

V sadě knih naleznete výběr informací ze všech oblastí, které vás mohou jako digitálního fotografa zajímat. Seznámíte se s technickými základy digitální fotografie, doporučeními co a jak fotografovat. Jak se soubory fotografií zacházet, spravovat je a archivovat.

9) Minimalistický fotograf, Steve Johnson

Autor představuje minimalismus jako přístup, ke kterému sám dospěl. V jeho pojetí se minimalismus netýká pouze otázek kompozice, ale také výběru objektů fotografování a přístupu k technickému a fotografickému vybavení. Možná je minimalismus správná cesta i pro vás.

10) Čtěte! (Pokud chcete fotografovat lépe), Henry Carroll

Autor v knize uvádí vše, co by měl fotograf znát. Dozvíte se o základech kompozice a o tom, jak využívat možnosti expozičních režimů svého fotoaparátu. Zjistíte, co znamená světlo a jak s ním pracovat. Dále jaké objektivy se k čemu hodí, jak hledat objekty k fotografování a celou řadu dalších užitečných informací.

11) Fotografie, Praktické otázky a praktické odpovědi, Zack Arias

Kniha je výběrem asi stovky otázek z oblasti fotografie a Zackových odpovědí na ně. Jsou to odpovědi často drsné, ale vždy vycházející z praktických zkušeností. Zack nikomu nevykládá o tom, jak nádherné je povolání fotografa. Zack Arias zná řemeslo fotografa do detailu, ví, co obnáší shánění zakázek, jak je to s konkurencí, s náklady na techniku i s úskalími při jednáních s klienty.

12) Naučte se fotografovat srdcem, Působivé fotografie všeho, co je vám blízké, Tracey Clark a kolektiv

Podle autorek knihy nejsou nejdůležitější vynikající teoretická průprava a technická zdatnost fotografa, ale spíše jeho schopnost citlivě a všímavě vnímat život kolem sebe. Umět v každodenních situacích zachycovat fotoaparátem city a nálady, které běžně unikají naší pozornosti.

13) Kolekce ebooků na USB dual flash disku od Fotocesty

Jak fotit západ slunce? Jakou nastavit expozici při focení zasněžené krajiny? Jak, co, kde, kdy fotit? V kolekci ebooků Fotocesty najdete odpovědi. Všechny ebooky jsou na USB disku s kapacitou 16 GB, aby vám na něm zůstalo ještě dost místa pro své nejlepší fotky. Disk vám bude sloužit pro každodenní přenášení dat nejen mezi počítači, ale také do mobilního telefonu či tabletu. 

Světlo, atmosféra či zachycení okamžiku

14) Světlo ve fotografii, Michael Freeman

Michael Freeman předává zkušenost ze své 40 leté fotografické praxe. V knize objasňuje, že správné zachycení světla je nejcennější fotografickou komoditou. Autor vám ukáže, jak správně pracovat se světlem.

15) Světlo a osvětlení v digitální fotografii, Miroslav Myška

Chcete pokročit ve svých fotografických schopnostech, ovládnout světelné podmínky tak, aby vás žádná situace nepřekvapila? Autor se v knize věnuje povaze různých druhů světla, jeho prostorovému šíření či barevné teplotě a využití světla v konkrétních situacích. Seznámíte s technikami tvůrčího využití světla tak, jak to umí profesionálové.

16) Fotografie v praxi: Světlo a svícení, Michael Freeman

Další kniha od Michaela Freemena. Tentokárt autor v knize probírá nejen obecná témata jako je dynamický rozsah, barevná hloubka, tonalita, ale věnuje se také fotografování v různých situacích za denního světla. V další části knihy pak řeší problematiku fotografického svícení včetně práce v ateliéru.

17) Kouzlo okamžiku, Michael Freeman

Okamžiky jsou to, co činí fotografii ve světě výtvarného umění jedinečnou. V této knize se naučíte, jak rozpoznat potenciál každého z nich a vytěžit z něj co nejpůsobivější snímek. Díky praktickým tipům a propracovaným technikám získáte skvělé snímky, které jen tak někdo nezopakuje.

18) V hledáčku fotografa, Jak na fotografie s příběhem, David DuChemin

Zručnost a technika jsou důležité, ale vše začíná a končí u toho, jak se díváte okolo sebe. Je třeba usilovat o vlastní vyjádření a kniha vás provede vším, co budete na cestě za vlastním fotografickým vyjádřením potřebovat.

Knížky pro malé fotografy

19) Fotografování pro děti – Jak fotografovat, ukládat a zábavně upravovat vaše fotky, Jenni Bidner

Tento průvodce světem digitální fotografie je pro ty, kteří se chtějí svými snímky hlavně bavit. S digitálním fotoaparátem a inkoustovou tiskárnou můžete vyrobit zábavné dárky. Například peněženky, kartičky, obálky či portréty domácích mazlíčků.

20) Škola fotografování pro kluky a holky II, CPress

Přátelé Honza, Ondra, Matěj, Andrea a pes Alfréd dětem odhalí tajemství správného pořízení dobrých digitálních fotografií. Naučí se, co je hloubka ostrosti, clona a doba expozice. Poznají, jak fotografovat zvířata, oblohu, vodu, pohyb, květiny, portrét, anebo jak fotit v noci. Nakonec se naučí fotografie upravovat v počítači a dělat s nimi různá kouzla.

První díl o knihách je u konce. Ve 2. díle knižních tipů najdete inspiraci na knihy o focení krajiny a zvířat, a také knížky, v nichž autoři popisují kreativní techniky pro expozici, práci se světlem i bleskem. Ve 3. díle objevíte knihy o focení portrétů, dětí, aktu, ale i street, neboli pouliční fotografie, a rovněž publikace o slavných fotografech či dějiny fotografie.

Máte nějakou svou oblíbenou knížku o focení, která v seznamu není? Napište mi na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Doplním ji.

Přeji pohodové čtení při popíjení svého oblíbeného čaje či kávy!

Lenka
Autor: LenkaWeb: http://www.fotocesta.cz
Fotím, bloguji, dělím se o zkušenosti. Aktuálně fotím s Fujifilm X-E2. Baví mě toulat se Českým rájem, cestovat, běhat a cvičit jógu. Zajímám se o svět fotografie, o zdravý životní styl i různé alternativní směry.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.